Aybastı Perşembe Yaylası

2 yıl önce
Aybastı Perşembe Yaylası

    Aybastı Karadeniz’in doğal güzelliklerinin bir arada toplandığı gelinip görülecek ve muazzam güzelliğine hayran kalınacak Perşembe Yaylası doğal güzellikleri bünyesinde barındıran şirin bir ilçesidir.

 

    Yorgunluk ve stresinizi atmak için baktığınızda eşsiz manzarası ile huzuru yaşayacağınız, doğal konserler sunan şelaleleri ile dinlenebileceğiniz yeşilin her tonunu barındıran cennetten bir köşe sunan, âşık olabileceğiniz saklı bir cennettir.

Bulunduğumuz coğrafik kıtada bir benzeri bulunmayan Perşembe Yaylası Menderesleri’nin bir dünya mirası olarak korunması amacıyla tescil işlemleri son aşamadadır. 1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Aybastı İlçesi'ne 17 kilometre mesafede bulunur. Rakımı yaklaşık 1.500 metre civarındadır. Her yıl Temmuz ayı içinde yayla şenlikleri yapılmaktadır. Şenliklerde çeşitli yarışmalar, folklor gösterileri, konserler, sosyal ve kültürel etkinlikler,güreş müsabakaları, at yarışları vb. etkinlikler düzenlenmektedir. Yayla yolunun büyük kısmı asfalt, kalanı stabilize yoldur. Yorgunluk atmak, piknik yapmak, safari, yamaç paraşütü için idealdir. Yaylada aynı zamanda, eşsiz güzelliğe sahip tabiat harikaları, tarihi eserler ve alanlar mevcuttur. Kümbetler, Çiseli Şelalesi, Karga Tepesi bunlara örnektir.

Gölü de bulunan yayla, ziyaretçilerine kano, golf, beyzbol, trekking ve yamaç paraşütü gibi farklı aktiviteler yapma imkanı da sunmaktadır.